Изисквания за откриване на селско училище

видове образователни методи; изграждане на училище на село и др.
Потребителски аватар
Радалия
Регистриран: съб дек 30, 2017 5:21 pm

Re: Изисквания за откриване на селско училище

Мнение от Радалия » чет фев 01, 2018 4:28 am

Ангел написа:
ср яну 31, 2018 8:04 pm
Законен вариант ли е конкретни заселници да се преквалифицират в учители, след преминаване на окачествяване за годност по вътрешните правила на общността?
Има една програма http://www.mediapool.bg/zaedno-v-chas-t ... 77638.html, в която се обучават други специалисти да станат учители. В линка има посочена информация кой може да се възползва в програмата. Впечатленията ми от тази програма е, че от нея излизат учители от нов тип - мотивирани, използващи разнообразни методи, интересни за децата. Чудно защо университетите не "произвеждат" такива учители.
Ето и линк към самата програма: https://zaednovchas.bg/

Потребителски аватар
Ангел
Регистриран: чет яну 18, 2018 12:57 pm

Мнение от Ангел » чет фев 01, 2018 5:16 am

@VladoN, хипотезата ми въобще не изключва всичко, което ти каза. Аз въвеждам съображението, на което ме е научило именно училището на живота - човек, който иска промяна без постепенно изменение на съществуващата обективност е като слепец без посока. В този смисъл създването на МОН селско училище, което ще предостави на някое от децата ми свободата на личния избор за продължаване на образованието, е важна предпоставка за въвеждане на чудесни алтернативни практики в същото това училище. Същевременно, например, децата ще могат да вземат шофьорска книжка, да завършат медицина и т.н.и да са полезни на общността. Не очаквам да подготвяме "деца за износ". Ако се справяме добре в общността, тези деца сами ще усетят призванието си, а това е свободата, която ще ни различи от пресилено омразната бюрократична уравниловка на масата.

vladimir
Регистриран: пет дек 15, 2017 4:16 pm

Мнение от vladimir » чет фев 01, 2018 6:03 am

Всичко това, за началото на образуване на общност е безпредметно дори да се обсъжда. Единственото което е необходимо е да се покрият минималните изисквания, за да си нямаме разправии с властите. То би имало смисъл ако общността нарасни толкова, че оправдае подобно начинание. В една не голяма общност, е достатъчно, това което децата ще научават от родителите си в свободното им време, от (организирано някакво участие в общия труд) и заниманията по интереси от този и онзи желаещ възрастен да се занимава с децата и да им предаде допълнителни познания (занаятите обслужващи общността). А за да се покрият изискванията на държавата, децата ще изучават по някакъв начин (организирано заедно или самостоятелно), задължителните предмети и като частни ученици ще се явят да издържат необходимия изпит.

Потребителски аватар
Ангел

Мнение от Ангел » чет фев 01, 2018 6:20 am

Тогава дайте повече подробности за т.нар. частен ученик?

Ако в селото има десет деца и са десет частни ученика, кой ще ги подготвя? Приходящи учители, разпределени по време и предмети между отделните деца? Няма ли да е удачно да се съберат наедно? Тогава не става ли пак училище?

Има ли статистика за успеха на частни ученици? А какъв е профилът на съществуващия сега частен ученик? - това, за да се види дали няма маргиналност по отношение на общообразователните критерии, с които се води сравнение по описаните в предходни мнения причини.

vladimir, не смятате ли, че докато родителите има на какво да научат децата си в процеса на труд в селото ще измине време на самообучение на самите родители, в което време децата ще изостанат с обучението си? Контингентът е интернет генерирано поколение. Не са хора, които знаят как се тъче, сее, жъне, строи, дои, пее, свири, танцува.

В цялостната представа, която си изграждам в този форум, оставам с впечатление, че различията между концепциите за създаване на общност включва една крайност, която мен лично ме плаши и бих я определил с малко силна дума, тъй като не се сещам за друга - отшелничество.

Потребителски аватар
velko
Регистриран: пон дек 04, 2017 5:32 am
Контакти:

Мнение от velko » чет фев 01, 2018 10:21 am

Като написа за Отшелничеството и създадох нова тема. Ако има и други коментари за това точно. Нека да ги изнасяме в нея
Отшелничество, бягство от Системата! За кого до колко?
--------------------
Общност "Нова Зора" :mrgreen:
*

vladimir
Регистриран: пет дек 15, 2017 4:16 pm

Мнение от vladimir » съб фев 03, 2018 12:09 pm

Ангел, всичко това около училището е много условно, всичко зависи преди всичко от желанията на родителите в самата общност, кой вариант ще приемат. Много зависи и от възрастта не вече дошлите да живеят деца в общността.
Частен ученик е необходим за да се покрият изискванията на държавата за задължително образование. При него всеки се готви отделно според възрастта си изпитите са различни. Кой ще помага на децата при ученето е въпрос на вътрешно разбирателство.

Потребителски аватар
Радалия

Мнение от Радалия » съб фев 03, 2018 1:16 pm

Мисля, че вече обясних, че няма такова понятие "частен ученик". Евентуално има самостоятелна форма на обучение. Тя е допустима при известни обстоятелства и е сравнително трудно осъществима за лица под 16 години. Но не е невъзможно. При тази форма ученикът се подготвя самостоятелно (затова и така се казва) и се явява на изпити върху учебния материал за цялата година, по всеки предмет. Всяко училище, в което има такава форма организира изпитни сесии - една редовна и две поправителни.
Категорично не препоръчвам тази форма, особено за малки деца. Натоварването е сериозно, често изпитите са в най-добрия случай през 2-3 дена.

Потребителски аватар
Ангел

Мнение от Ангел » ср фев 07, 2018 6:17 am

Във връзка със самостоятелната форма на обучение, предполага ли се, че се полагат изпити по всички изучавани предмети в училище за съответния клас, за който се покриват критерии?

Зная, че в общността на Владимир има самостоятелна подготовка, която се ръководи от родителите. Но ако те не са добри по български език и математика? Физика? Химия? Биология? Примерно, ако не беше моят баща, аз със сигурност щях да имам много проблеми по математика в основното училище, а и в гимназията. Но ако татко клонеше към нула? :D

Потребителски аватар
Радалия

Мнение от Радалия » ср фев 07, 2018 4:30 pm

Да, полагат всички изпити по всички предмети за съответния клас по учебен план. Възможно е учебният план за СФО (самостоятелна форма на обучение) да е различен от този на дневна форма (това са децата, които ходят всеки ден на училище), но често е един и същ. В интерес на истината той е почти един и същ за всички училища в България в голямата си част. Учебният план се разделя на три основни групи. Задължителни, по новому казано общообразователна подготовка или задължителни учебни часове. Учебната програма по всеки предмет за всеки клас за тези часове е общодостъпна на сайта на МОН. За тези предмети няма мърдане. Освен задължителни часове има избираеми или така наречената разширена подготовка. Обикновено до седми клас са до три предмета, по избор на педагогическия съвет. Моят опит показва, че това най-често са български, математика (+още нещо). Учебната програма е изготвена от съответния учител.
Наред с всички останали съображения, родителите трябва да вземете решение и затова как ще осигурите подготовката на детето си. Като не знаеш математика, търсиш примерно частни учители, школи... проблемът е твой.

Боби Димитров
Регистриран: вт фев 20, 2018 1:19 pm

Мнение от Боби Димитров » вт фев 20, 2018 2:07 pm

Мисля, че леко (и като казвам леко, имам предвид яко) се е отдалечила тук дискусията от въпроса "Изисквания за откриване на селско училище"?

За мен е изцяло безпредметно и абсолютно излишно да се опитва човек да открива училище по смисъла, който влага МОН и системата. Това е като лафът - не спори с идиот, ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит! В крайна сметка държавата е монополист, така че с монополист не може да се съзтезава човек! Училища по МОН има предостатъчно и ефектът е видим (граничи с нула).

Въпросът на Ангел е породен (според мен) от това, че иска децата му да учат по МОН, съответно дайте да видим как да стане така. Ако толкова настояваш за това, има достатъчно селски училища. На практика дали ще ги пуснеш там или няма да ги пуснеш, образователният резултат ще е еднакъв (граничи с нула). НО! Ако искаш да покриваш ценз (винаги потръпвам неволно от тази дума), имаш възможност. Да, може да се налага да ги караш с колата или каруцата по 1-2 часа дневно в някоя посока, особено с тия планове общност да се прави усред къра, но всеки си преценя плюсовете и минусите.

Тъй че за мен тази тема, как да се открие училище по МОН, е изчерпана.

По-надолу се говори за СФО. За това не е нужно да открива ново училище. Всеки си се подготвя, може и групово в рамките на една общност, после си полага изпитите. Това е ако човек държи на ценз (потръп). Аз не мисля, че училище/гимназия/университет е задължителна градация за щастие в живота. При мен ако дойде да назначавам някой, не го гледам къде е учил, а го слагам да видя как работи с машината и с хората. Шансът да научи тия неща в училище е малън (граничи с нула).

https://www.facebook.com/worldeconomicf ... 394521479/
"Yes I know my enemies! They're the teachers who taught me to fight me! Compromise, conformity, assimilation,
submission, ignorance, hypocrisy, brutality, the elite. All of which are American dreams."
-RATM, 1992

Отговори