Изисквания за откриване на селско училище

видове образователни методи; изграждане на училище на село и др.
Потребителски аватар
Ангел
Регистриран: чет яну 18, 2018 12:57 pm

Re: Изисквания за откриване на селско училище

Мнение от Ангел » ср фев 21, 2018 6:43 am

Боби,

благодаря за мнението. Държа да подчертая, че темата не е МОН-ско училище, а общностно училище, което поддържа СФО или, в най - лошия случай, конвенционално селско МОН - ско училище с алтернативни практики, разбирай интересни учители и, разбира се, подходящ директор. Понеже вторият вариант е почти изключен, по - скоро първият е възможен. Сега, говориш за СФО, но ако минем на примера ти от другата тема - следва ли, според теб, аз, с ограничените си познания по поп и джаз пеене, да подготвям дъщеря ми самостоятелно и как тя би била способна да получи шанс да се реализира в среда, която сама може да избере, но която среда задава собствени критерии? Същото е, ако има интерес към ветеринарната медицина, заради обичта си към животните?
Зная, че на база богатата ти обща и специализирана култура, ще намериш аргументи, но аз, от свой опит зная, че ако във финансов отдел на холдинга, където работя, дойде някой без икономическо образование, ще ми загуби времето да го уча и никога няма да е на необходимото за длъжността ниво. Професията ми е матрична. Дай ми пример за котиран артист, излязъл от, а не влязъл в, общностна среда на самообразовани хора?

Вярвам, че системата е създадена, за да генерира работна ръка и това занижава духовното развитие.
Виждам, че американският модел адаптивно участва в пробойните на системата и следва да се наблюдава с едно наум като сигнали към увеличаващия си контингент образовани инакомислещи в България.

Като мое лично мнение в темата за образованието изобщо, смятам, че съчетанието е подходящият вариант. Затова, пак казвам, според мен, а и темата беше с такава насоченост - трябва да се търси вариант да използваш подходящите качества на системата, като ги обогатиш поне за твоето дете с каквото можеш. В този смисъл сравнителното мъглявата хипотеза за 200+ заселника би имала интерес да види варианти за създаване на училище с перспективи, които ще привличат интереса.

Боби Димитров
Регистриран: вт фев 20, 2018 1:19 pm

Мнение от Боби Димитров » чет фев 22, 2018 2:57 pm

Мда. Тук леко се смесват две неща. Едното е реалността, другото е фантазията. Аз харесвам много и двете, но е добре, ако не се мешат :D

Твоята професия, както и моята, както и професиите на сигурно всички нас тук и във ФБ групата са резултат от системата. С други думи, във фантастичния свят, който искаме да създадем, те нямат директно място, нерелевантни са. Дори поп и джаз са нерелвантни. В този измислен свят, към който уж се стремим, дъщеря ти ще иде да учи гъдулка и народни песнопения при селския майстор дърводелец, който дублира като лютиер и музикант и краевед, а на хората ще бъде първа и ще води с най-бялата кърпа (везана с коприна от нея самата), която ще ослепява с белотата си събралите се на чаршията по Георгьовден.

В този свят няма притеснения от МОН, няма СФО, няма ценз. Има занаяти, майстори, калфи, чираци. Селският даскал дублира като ветеринар и агроном. Проблемите настават като почнем да осъвместяваме двата свята. Всъщност това е и моят основен проблем с цялата организация и документация тук и на ФБ групата.

Аз мисля, че за момента този свят не трябва да меша по никакъв начин плановете и действията ни в текущия свят. Свят, в който най-вероятно всички ще трябва да работим за пари до край, ще плащаме винетки и ще ни кара линейка ако получим инфаркт. Дори върховите примери като р.с. Васил Левски са в непрекъснат досег и обмен с държавата / обществото и не могат да съществуват без този обмен.

Дъщеря ти ще отиде в музикалната академия ако я влече, или пък да учи за ветеринар, където иска детето. Тези институции няма да изчезнат само защото 10 човека си чешат езиците на форум. Дали ще ходи на начално училище или не няма да повлиае сериозно на това какво ще стане след това с нея, ако се занимавате с нея. Това е реалността. Не е нужно да има имагинерно селско училище със СФО в имагинерна общност, която обаче не иска да се сформира в имагинерно село, а на имагирено поле, за да могат децата ни да учат едикъдеси при желание. Проблемите с децата са тук и сега, докато тези общности са там и някога.

Преди да продължа, нека изясним нещо. Като пишеш на този форум, ти представяш ли си, че преди дъщерите ти да се задомят със свои семейства, вече ще живееш в тази общност, която се описва тук? Самодостатъчна и идеална и независима и затворена като един мехур, както описват измисленото Делфиново във филма примерно? Защо изобщо обсъждаме дали и как може да има училище в общността, ако няма общност насреща? Дори да имаше общност налице, нека заживеем в нея, нека улегнат нещата, пък да видим тогава какво ще става с училището.

Надявам се това да не се възприеме като някакъв вид обструкция, но за мен лично е нередно да се слага каруцата пред коня, особено на толкова ранен етап. На нас ни отне повече от 5 години да си намерим имот. Вече трета година сме в строеж, за завършване не ми се мисли изобщо. През това време ни се родиха 2 деца! При все, че другите семейства от групата ни също имат имоти купени наблизо, с други думи голяма част от работата е свършена, не виждам как в близките 5 години всички ще заживеем заедно там (вероятно ние ще сме първи) и ще заградим утопията. Докато му дойде реда, децата ще са големи вече, други проблеми ще са на дневен ред.
"Yes I know my enemies! They're the teachers who taught me to fight me! Compromise, conformity, assimilation,
submission, ignorance, hypocrisy, brutality, the elite. All of which are American dreams."
-RATM, 1992

Потребителски аватар
Ангел
Регистриран: чет яну 18, 2018 12:57 pm

Мнение от Ангел » чет фев 22, 2018 3:03 pm

Боби, да напишеш разказ, звучиш като Елин Пелин.
Прав си, хипотетични са разсъжденията.
На този етап от тях няма смисъл.

Бих искал да ви поздравя с клип от дъщеря ми :
Мишето и тате - Апостоле

Поздрави,
Ачо

Боби Димитров

Мнение от Боби Димитров » чет фев 22, 2018 8:46 pm

В гимназията пописвах бая, но без самочувствие... Как се завъртя колелото, сега издавам чужди книги... На обущаря децата...

Като сме захванали с поздравите, един превод от мен, по темата:

http://bobydimitrov.com/mind/145713/pri ... tem-prevod
"Yes I know my enemies! They're the teachers who taught me to fight me! Compromise, conformity, assimilation,
submission, ignorance, hypocrisy, brutality, the elite. All of which are American dreams."
-RATM, 1992

Потребителски аватар
Радалия
Регистриран: съб дек 30, 2017 5:21 pm

Мнение от Радалия » пет фев 23, 2018 4:44 pm

Точно поради тази причина (няма общност) загубих яснота какво се очаква от целевата група Образование в тази част. Посочено е как стои нормативно въпроса, от там нататък следва наличието на достатъчно деца на едно място. Докато това не е факт, малко... мисля, че можем да насочим усилията си към друга област - съвсем хипотетично да покажем на градските деца живота на село. До сега не е имало дете, израснало в града, което е дошло в къщи и не е останало очаровано.

Потребителски аватар
velko
Регистриран: пон дек 04, 2017 5:32 am
Контакти:

Мнение от velko » пет фев 23, 2018 4:55 pm

Радалия написа:
пет фев 23, 2018 4:44 pm
Точно поради тази причина (няма общност) загубих яснота какво се очаква от целевата група Образование в тази част..................
Какво искаш да кажеш? Нали сте с Мирослава и Ангел в тази група. Няма ли никаква насока в нея какво ще се върши? Не си ли комуникирате в нарочно създадената фейсбук група за Образование?
--------------------
Общност "Нова Зора" :mrgreen:
*

Потребителски аватар
Радалия
Регистриран: съб дек 30, 2017 5:21 pm

Мнение от Радалия » пет фев 23, 2018 4:58 pm

Разбира се, че си говорим, даже си мечтаем... Просто няма причина (за сега) да дъвчем откриването на селско училище, докато не се променят обстоятелствата.

Боби Димитров

Мнение от Боби Димитров » пет фев 23, 2018 6:14 pm

velko написа:
пет фев 23, 2018 4:55 pm
Какво искаш да кажеш? Нали сте с Мирослава и Ангел в тази група. Няма ли никаква насока в нея какво ще се върши? Не си ли комуникирате в нарочно създадената фейсбук група за Образование?
Муахаха, Велко мой, да не би да се сблъска с факта, че всичко остава имагинерно докато не се случи нещо? С писане в нарочни групи няма нищо да се случи... Какво си представяш, група хора да си прекара дните обсъждайки теоретични постановки, нямащи общо с реалността?

Това ми напомня за ония екипи по управление на аварии, които ги наемат при проектиране на АЕЦ, да измислят какви извратени неща биха могли да се случат и да планират за такъв проблем. Неща от типа - може хеликоптер, превозващ възрастна косатка от делфинариум до океана да мине над изпарителите и да се скъса платнището и да падне делфина вътре!

В смисъл, хората в тия екипи имат по-реална задача от "направленията" тук :D Или бяха целеви групи?

Радалия, респект за написаното! Трябва да се правят реални стъпки и предложеното от теб е чудесно! Затова и се кефя на инициативи като внуче на заем / баба на заем и прочее - реални резултати и доста възпитателни освен това!
-RATM, 1992

Отговори