2. За Образованието на село. Въпроси и решения

видове образователни методи; изграждане на училище на село и др.
Потребителски аватар
velko
Регистриран: пон дек 04, 2017 5:32 am
Контакти:

Re: 6. Сдобиване с разрешение за извършване на легална образователна дейност.

Мнение от velko » ср яну 24, 2018 8:09 am

Понеже тази тема се заформя, като такава за Образованието - смятам да сложа тук една препратка към Местни училища и детски градини в полза на бъдещите заселници
http://89.252.196.217/Schools/search
--------------------
Общност "Нова Зора" :mrgreen:
*

Потребителски аватар
Дея-Б
Регистриран: ср яну 24, 2018 5:54 pm

Re: 2. За Образованието на село. Въпроси и решения

Мнение от Дея-Б » ср яну 24, 2018 6:10 pm

Доколкото разбирам иновативното училище предлагат само включване на някои иновации към организацията и програмата на работа на досега съществуващото училище. Според мен българското училище има крещяща нужда от пълна промяна на устройството на учебния процес, програмата и преподавания материал. Това е твърде трудна задача на фона на съществуващото законодателство по образованието. Решение намирам в изграждането на училища от съвсем нов тип, несъобразени със сега действащото законодателство. Сигурно единици мислят като мен, но на този етап не мисля, че децата получават нужното образование и влизат в живота истински подготвени. Напротив, наблюдава се тенденция към упадък и затъпяване. Това е моето лично мнение и не го налагам на никой.
„Детето трябва да се възприеме с уважение, да се възпитава в любов и да му се даде свобода.“ – Рудолф Щайнер

Потребителски аватар
Радалия
Регистриран: съб дек 30, 2017 5:21 pm

Мнение от Радалия » ср яну 24, 2018 6:25 pm

fenix_gd написа:
ср яну 24, 2018 6:10 pm
Решение намирам в изграждането на училища от съвсем нов тип, несъобразени със сега действащото законодателство.
Сега действащото законодателство няма да допусне признаването на етап и степен на образование. Т.е. деца, завършили училище, което не спазва нормите, няма да получат съответните признания на образование.

Потребителски аватар
Дея-Б

Мнение от Дея-Б » ср яну 24, 2018 7:20 pm

На този етап е така, но в бъдеще ще настъпят промени и то коренни. Една общност, която си е създала училище от нов тип и подготвя децата съобразно изискванията на живота, не би била зависима от законодателството, защото целите са други. Когато децата са придобили редица умения и се справят много добре, едва ли би имало значение дали са с признато образования и диплома.
„Детето трябва да се възприеме с уважение, да се възпитава в любов и да му се даде свобода.“ – Рудолф Щайнер

Потребителски аватар
Радалия

Мнение от Радалия » чет яну 25, 2018 6:38 am

fenix_gd написа:
ср яну 24, 2018 7:20 pm
На този етап е така, но в бъдеще ще настъпят промени и то коренни. Една общност, която си е създала училище от нов тип и подготвя децата съобразно изискванията на живота, не би била зависима от законодателството, защото целите са други. Когато децата са придобили редица умения и се справят много добре, едва ли би имало значение дали са с признато образования и диплома.
Не искам да съм груба, но подчертаното приемам за наивно. Колкото и да се капсулова подобна общност, то децата й ще трябва най-малко да шофират. Не мисля, че в близко бъдеще обществото ни ще се промени до толкова, че да не се изисква завършен клас за издаването на шофьорска книжка. Както и да се развива общността, не намирам за правилно нейните деца да не могат да стават лекари, стоматолози - това са специалисти, от които всеки има нужда.
Пълното отричане на държавното образование е неприемливо. Пиша в тази тема, за да дам яснота как може то максимално да се използва за целите на общността.

Потребителски аватар
Дея-Б

Мнение от Дея-Б » нед яну 28, 2018 9:50 pm

Не казвам, че децата няма да имат възможност да се обучават като шофьори, стоматолози или някоя подобна необходима професия. Явно още не е дошло времето да разберете за какво говоря. Но въпреки това намирам позитивен напредък с въвеждането на иновации в образованието на този етап. Може би това е първата и много важна крачка към промяна.

Потребителски аватар
Радалия

Мнение от Радалия » пон яну 29, 2018 8:01 am

Напълно съм съгласна, че цялата образователна система трябва да се обърне наопаки. Рухването й започна преди петнадесетина години. Съгласна съм, че има алтернативни форми. За да има, обаче каквото и да било училище в дадено населено място, първо трябва да има деца. Докато няма необходимия минимален брой, за да се открие училище, трябва да се използва системата. В предните постове обяснявах как това може да стане.
Другата тема, която застъпвате, Диана, е продължаване на обучението в една или друга посока. За да бъде това възможно, детето трябва да е покрило някакви изисквания относно нивото на знание, разписани от МОН. В момента съществува и т. нар. "домашно образование". Лично аз не познавам хора, които са избрали този начин на образование, но ги приветствам.

Потребителски аватар
Дея-Б

Мнение от Дея-Б » пон яну 29, 2018 9:09 am

Абсолютно съм съгласна, че са нужни брой деца, за да се пристъпи към изграждането на алтернативно училище. Може би това би била обединяващата идея на еднакво мислещи родители, заселвайки се заедно на едно място. Струва ми се трудно постижимо. Като че ли домашното образование е най-приемливата за сега възможност, поне в моя случай. Но ще работя упорито по всички въпроси, свързани и изграждането на алтернативно образование там, където избера да се заселя и бих помагала това да се разраства и в други села и общности.

Потребителски аватар
Радалия

Мнение от Радалия » пон яну 29, 2018 11:37 am

Аз и моята шефка упорито си мислим по въпроса. За съжаление нашите деца са вече големи и не могат да увеличат броя на учениците :) Районът е беден, няма достатъчен брой мислещи платежоспособни родители и затова малко тези неща са само в сферата на мечтите ни. Ще се радвам, ако някъде тази идея се осъществи и съм готова да помагам от разстояние. :)

Потребителски аватар
sarnela
Регистриран: ср дек 06, 2017 2:32 pm

Мнение от sarnela » пон яну 29, 2018 2:30 pm

Ще вземем предвид всичко, което съветвате. Благодаря Ви много, Радалия. Ако се сетите още нещо важно, пишете.

Отговори