Предназначение на форума

Често Задавани Въпроси за алтернативен начин на живот
Потребителски аватар
velko
Регистриран: пон дек 04, 2017 5:32 am
Контакти:

Предназначение на форума

Мнение от velko » ср дек 06, 2017 8:21 pm

Място за обмяна на идеи и споделяне на опит за създаване на и живот в автономни общности с устойчив социален, икономически и екологичен модел.
--------------------
Общност "Нова Зора" :mrgreen:
*

Боби Димитров
Регистриран: вт фев 20, 2018 1:19 pm

Re: Отшелничество, бягство от Системата! За кого до колко?

Мнение от Боби Димитров » вт фев 20, 2018 2:03 pm

Велко, ако за всички ни вариантите са различни, как ще стане фокусът да се съчетаем? Не питам за мен лично, но примерно за останалите?

Дали по-общата цел е да се формират няколко успоредни и независимите общности? На тези срещи, които сега започнаха - присъстващите в една общност ли си представяте, че ще бъдат, или в няколко различни?

По това, което Ангел е написал ми се ще да вметна нещо. Действително една част от ядрото тук и на групата държат на отшелнически метод. Пример за него има във р.с. Васил Левски. Цъкни на сателита тоя координат: 42.108782, 26.669209. Доста си е изолирано мястото, а ми е що-годе познато, защото единият ни семеен пчелин е долу в Маломирово.

Аз мисля, че има място под слънцето за всеки метод. Важно е да се опитва, но също така важно е да се успява, защото успешните примери зарибяват. Това имах предвид в темата във ФБ с твоя въпрос за притесненията. Аз мисля, че изолационисткият подход не е достатъчно зарибителен и не би привлекъл толкова много колкото другия. Може да е само моя заблуда, но времето ще покаже!
"Yes I know my enemies! They're the teachers who taught me to fight me! Compromise, conformity, assimilation,
submission, ignorance, hypocrisy, brutality, the elite. All of which are American dreams."
-RATM, 1992

Потребителски аватар
velko
Контакти:

Мнение от velko » ср фев 21, 2018 12:44 pm

Здрасти, Боби!
Драго ми е да видя и теб в този форум, като участващ с писмени мнения :-)

От наблюденията ми си представям, че в тези срещи ще се оформят около 3 различни общности. Друг е въпроса, дали вече разпозналите се участници в тях ще постигнат договорки как да случат нещата.
Относно различния фокус. Мисля, че има направления, в които ако се покаже резултат могат да допринесат за всяка от общностите. И в тези направления могат да членуват хора, които в последствие заради философията си могат да се окажат в различни общности.
Под направления имам предвид членовете на Селско стопанство, Образование, Строителство, Основи на комуникацията и други.

Пребивавал съм миналата година 10 дни в рс Васил Левски. Спряха ми тока. Но не съжалявам де. Като за толкова кратко се ядваше :-)

Не знам какво наричаш ядрото ТУК и кого визираш под това точно.
Ако хората не са се ориентирали в търсенията си... колкото по сериозни стават нещата, толкова по ориентирани е добре да стават. Инак всяко място ще привлече своя тип заселници!

Зависи коя общност какви цели си поставя... много е възможно да си прав, че изолационисткия подход би привлякъл по-малко. Всеки ще усети накъде го тегли.
--------------------
*

Боби Димитров

Мнение от Боби Димитров » чет фев 22, 2018 2:30 pm

А, правя си screenshot, че като ти пригорчи да ти припомня, че ти е драго :D
Не знам какво наричаш ядрото ТУК и кого визираш под това точно.
Както писах и у ФБ като коментар под онова 200+, според мен това е основният проблем. Че не знам кое какво е и как е правилно да се нарича.

Ядрото са хората, които са оформили този форум изначално и търсят да се заселят някъде (още нямат имот или имат, но търсят да оформят общност там). Казваш, че 3 различни общности се оформят, ама аз не виждам и за една общност хора.

Отварям една скоба свободни размисли, моля да няма засегнати, най-добронамерени са.

Ти и Силвия заедно ли искате да се заселвате някъде? Като казвам някъде, имам предвид, че и вие не знаете точно къде, съдейки по картата. Имате ли други във вашата група?

Владо Досев, който е сигурно най-активен на ФБ, има имот и почната къща във Васил Левски. Той ще се включва ли в някое друга група заселници на изцяло друго място или целта му е да привлече при него нови хора, макар че там не съм сигурен колко място е останало в блокове по 10 дка.

Алекс Тасев търси също хора, но ясно ли е дали ще бъде в една група с Владо, с вас или с друг?

Ето Сърнела е пуснала тема "Кой за какво се бори" - обаче дори 100 човека да се запишат вътре за какво се борят, няма и грам гаранция, че ще се сформира общност. Всъщност не гаранция, то намерение няма. Някак си прекалено общо и аморфно е всичко. Все едно не става дума за 10 решени да се заселят някъде заедно човека, а за 10 почти непознати, всеки от които си прави свои планове.

Тия работни групи / направления / целеви групи също не ги разбирам съвсем. Ако няма да правиш общност с тези хора, по какво работите общностно всъщност? Защо да участвам в група Прехрана ако с тези хора ще ме делят 300 км?

Цялостно са доста объркани нещата за страничен наблюдател. Не зная, може това да е търсен ефект, а може и да е дефект. Ако е първото - поздравления за добре свършената работа! Ако е второто... проблем.

Например, много полезно би било да се опишат някъде групите, един вид прото-общностите. Иван, Петкан и Драган искат да се заселят заедно някъде, но не знаят къде. Минка, Пенка и Ганка живеят на село и търсят хора за изграждане на кооперативна общност.

Така с един камък, две пилета. Хем ще се назоват нещата с реалните им имена, хем ще бъде ясно за незапознатите кой на къде е.

А и друго, няма никъде дефинирана с 1 изречение целта на този форум или ФБ групата. Каква всъщност е целта?

Да свържат непознати хора с идеята някои от тях да оформят общност на случаен принцип? (нещо като социална мрежа за потенциални общности?)

Да служат за място за общуване на Х на брой групи хора, които искат да се заселят заедно? (кои са групите, къде са местата?)

Да рекламират живот на село в приятелски отношения (все пак името е "възраждане на селото"?)

Та тъй, нахраних яко, дано да е храна за размисъл.
"Yes I know my enemies! They're the teachers who taught me to fight me! Compromise, conformity, assimilation,
submission, ignorance, hypocrisy, brutality, the elite. All of which are American dreams."
-RATM, 1992

Потребителски аватар
Ангел
Регистриран: чет яну 18, 2018 12:57 pm

Мнение от Ангел » чет фев 22, 2018 2:57 pm

Боби е на моя хал отпреди един месец.

Интелигентен човек поставя същия въпрос. И ако аз успях с лични контакти с Велко и в трудна комуникация с Наката да си отговоря, Боби или други разумни хора могат да не са толкова неразумни и упорити да чепкат гроздето, додето получат читав отговор и да продължат да тънат в неведение, като свързващото ги с общата идея ще е общата идея, без някакъв мотив за конкретика в действията за общата идея. Тая идея само обща или общностна е, в крайна сметка? :) :shock:

Според мен и отново го изтъквам, форумът и фейсбуук групата дават объркващи знаци за въпросната обща идея.

В заглавен текст или тема трябва да се оформи точно, ясно, кратко информационен текст за това кой е авторитетът досега и какви са визиите, върху които се разсъждава във форума. Може би не съзнавате, че залагате опасност от бъдещ конфликт в отношенията с информационния дефицит досега.

Поздрави,
Ачо

Потребителски аватар
velko
Контакти:

Мнение от velko » чет фев 22, 2018 5:34 pm

Към Боби Димитров

Този форум е инсталиран върху сървъра на Вал. Това, дали го прави създател на форума?
Този форум е изпълнен първоначално със съдържание главно от мен. Това прави ли ме създател на форума?
Този форум започна активно да се ползва от Наката във връзка с инициативата еПлатформа - за мен това е първото най-ефективно задействало се нещо върху средата на този форум.
Дотук ти изброих 3 души, които са в основата на задвижването на този форум. Те не е нужно да са с еднакви възгледи за общност обаче. Но въпреки топва - какво им пречи да си сътрудничат по други проекти - еПлатформа, Основи на комуникацията, проекта Делфиново. Да, никое от тях в момента няма форма, която да можеш да пипшнеш - аморфно е. Защото нещата са в начална фаза. Не става да щракнеш с пръсти и да се случи.
- Хора за 3 различни общности не виждаш, защото не посещаваш живите ни срещи, а може би и защото аз имам по илюзорно възприятие на действителността от теб :)
- За мен, Силвия и още, който е с нас - ясно е описано в блога на Общност Нова зора, както за предпочитаните от нас райони.

Вместо Владо Досев не искам да отговарям. Той чете също този форум и може да отговори от свое име. Мога да кажа само, че е част от направление Строителство, заедно с други хора - в неделя тяхната група ще се отчете за дейността си.

За Алекс Тасев ти давам същия отговор като за Владо.

За 10 почти непознати става въпрос - да. И какво? Въпреки това на мен не ми пречи да виждам заформящи се около 3 различни общности.

Всеки страничен наблюдател, който има достатъчен мотив за онова, което търси - ще си го намери! Аз лично нямам притеснения за това. Даже се радвам, че нещата сравнени с преди една година около това, което аз опитвам да провокирам и задвижа имат напредък. Хората са много по-сериозно ангажирани и го демонстрират по всевъзможен начин. Какво се опитвам да задвижа - да намеря хората, които Скоро са готови към заселване в Алтернативна общност в селски район, по възможност имащи визията, която Общност "Нова зора" има.

Относно описанието на общностите. Този форум си има раздели и всяка общност, която е пожелала е получила раздел, в който да пише и публикува, каквото тя сама прецени за нужно.
Делфиново си имат - подфорум
Християнска общност си имат подфорум
Общност нова зора си има блог. Не сме сметнали за нужно да се създава подфорум за нас.

Предназначението на форума е дефинирано още при създаването му. Не зная как ти е убягнало.
Ето ти и инфо във форума за Фейсбук групата , който иска - влиза в нея и се запознава там по-добре. Аз съм за излизане на хората от фейса - нямам нужда да й правя голяма реклама на страниците на този форум.

Благодаря ти за зададените въпроси - може би отговорите ще бъдат полезни за хора, които наминат през тази тема, която май беше за причините, поради които някои хора избират да са по-далече от дългите ръце на Матрицата, ама карай - форума си има доброволни модератори - каква им е работата освен да слагат мненията по местата им и да получават благодарности за това :)
--------------------
*

Потребителски аватар
sarnela
Регистриран: ср дек 06, 2017 2:32 pm

Мнение от sarnela » чет фев 22, 2018 7:27 pm

Подкрепям Боби и Ачо за необходимостта от кратко и ясно послание за какво се борим във форума и фб (целите са едни и същи и на двете места).
Ще поработим по въпроса, ако и останалите са съгласни.

П.П. Мисля, че твърде много думи се изписаха за толкова просто нещо. ;)

Боби Димитров

Мнение от Боби Димитров » чет фев 22, 2018 9:23 pm

Еее думи, какво са думите! Милиони частици падат под длетото, докато излезе Давид наяве. Тях не ги брой, гледай да излезе ако не Давид, то поне нещо :)

Щото понякога става като с великия коментар на моя преподавател по художествено оформление: "Добро е, но какво е?!?"
-RATM, 1992

Боби Димитров

Мнение от Боби Димитров » пет фев 23, 2018 1:59 pm

Велко!

Предназначението на форума не ми е убягнало, но за мен не ясно, непълно е и не съответства на това, което виждам вътре. С ФБ групата положението е по-батак защото входът е много по-лесен, отколкото тук.

Ето например сега научих, че подфорум Делфиново е създаден за една определена група хора, а не е място за общо обсъждане на концепцията за Делфиново, показана във филма. Също научих че и Християнска общност е отделна група хора, които се заформят като общност, а не че наличието на този подфорум предполага, че тук на http://net.demiurgia.org се формира една обща християнска общност.

Обаче не научих кои са участниците в общност Делфиново например? Там сте писали само ти и Сърнела. Други има ли или сте двамата? Ти в тази общност ли ще се заселваш или в Нова зора, която няма форум?

Освен да послухтя като прасе в тръстика малко, белким разбера какво всъщност става...

пп: Честно казано ич да те не брига дали го разбирам идеално или не. Аз не съм от особено значение. Но повдигам тези въпроси, защото те могат да открехнат вратата пред потенциални съмишленици. Или да я захлопнат евентуално. Веднага давам пример.

В началото на "Живо село", Илия и Мария таман се бяха върнали от Канада и се бяха заселили и нарочно бяха обвили цялото нещо в една мистична и мистериозна мъгла. На всички запознати беше забранено да казват кое е селото и къде е. Ако идеш доброволец, заклеваш се да пазиш тайната образно казано и тн. Ние в тоя период още нямахме деца и търсихме по всички краища на страната, вкл. в Странджата, също и където е р.с. Васил Левски сега, както и в южната Струмска долина. Ако я нямаше цялата тая мистерия и мистификация, можеше сега да сме съседи с тях и щяхме вероятно да сме първите.

Но истината е, че не обичам неясните, неточните, неизказаните, мъглявите, нарочно или неумишлено завоалирани неща, които са супер прости иначе. Ако едно просто нещо се прави да изглежда сложно, това ме отблъсква. Така и се отказахме да ги търсиме къде са (макар че вече реално знаех къде са от хора, били при тях) и да ставаме съседи. Сега вече разкриха всичко и станаха много публични и значително по-ясни, но нали...
-RATM, 1992

Потребителски аватар
Наката
Регистриран: пон дек 11, 2017 8:39 am

Re: Предназначение на форума

Мнение от Наката » пет фев 23, 2018 2:49 pm

До Боби и Ачо:

Продължавате да търсяте лидера/авторитета и не разбирате, че тук (фейсбук група + форум + еПлатформа + реални заселници + инициативи + идеи + бизнес начинания + още и още и още) това е сбор от всички ни взети заедно, които сме съмишленици на идеята, вие включително. Едни са по-дейни, други по-малко, но всички сме част от едно. Работим, творим, мислим, обсъждаме БЕЗПЛАТНО и ДОБРОВОЛНО, толкова.

За да видите "кой е гоУемеца, дето движи нещата тука" ще трябва да погледнете на 360 градуса едновременно... така че ще си останете невиждащи... освен ако не си промените мисленето!

Отговори