Мрежата от алтернативни селища в България

книги, филми, статии, видео
Потребителски аватар
velko
Регистриран: пон дек 04, 2017 5:32 am
Контакти:

Мрежата от алтернативни селища в България

Мнение от velko » съб яну 12, 2019 8:14 pm

Тази мрежа не съществува виртуално все още.
Но ми прилича на точките, в които някога се случваха Метъл концертите. Беше време, когато се случваха често.
Беше Нова вълна в България, на която всички фенове се радвахме :)
Сигурно така са се радвали и участниците в Комсомолското движение някога, когато са били опиянени от нова и чиста идея.

На пръв поглед не личи, дали Алтернативните места в България си взаимодействат, но заселилите се в тях се познават по между си, независимо в кой край на България са. Срещат се по фестивали, традиционни събития характерни за конкретно селище, услужват си с машини, селскостопанска продукция, контакти, новини. Доброволците, които поживяват в тях научават за останалите съществуващи, дори за тези, които не са обявени никъде и никой журналист не е писал за тях.
Аз не съм запознат с всички подробности във връзка с това, вероятно, защото все още не съм се установил някъде и не се е наложило да потърся конкретна помощ, но съм убеден, че биха помогнали на всеки. Така, както действащите Хранителни кооперативи в различните ни градове си обменят контакти на производители на качествена еко продукция.

Знаем, че общуването между заселниците в една общност не винаги е гладко, но средата за честни, коректни, дружески взаимоотношения в такива места е многократно по-благоприятна В тези селища, където се правят опити за общностен живот има текучество на заселилите се. Но в това няма нищо лошо. Всеки има правото да опита, да хареса или не хареса дадено място и хора и да открие подходящото за него и семейството му място и хора.
Тръгваме с една нагласа и представи, които с времето е възможно да се променят или не, но това е нормално.

Важен е момента, в който се решиш, че наистина искаш да направиш реалната крачка по този път. Някои наричат тази крачка съзнателен избор.
Няма как всичко да ни бъде ясно още в началото. А и колкото и въпроси да задаваш на по-опитните - пак няма да ти се изясни достатъчно, докато не започнеш да прилагаш в реални условия това, за което мечтаеш. Живот по-близо до природата, животът, към който предците ни се бяха адаптирали, живота, който има смисъл да си припомним.
А сегашния ни живот в изкуствената среда на градовете - от него също си има смисъл. Познанието е доловимо независимо от мястото, където се намираш. Просто трябва да си позволиш да растеш, без да се ограничаваш. Когато си в синхрон с Природата - не можеш да зависиш от ограничаващи те обстоятелства.

Надявам се да не ви е било скучно, ако сте прочели до край ;)
--------------------
Общност "Нова Зора" :mrgreen:
*

Отговори