Строеж върху земеделски/горски земи

видове строителство; предпочитани методи; ремонти
Потребителски аватар
Ангел
Регистриран: чет яну 18, 2018 12:57 pm

Re: Строеж върху земеделски/горски земи

Мнение от Ангел » пет фев 16, 2018 7:54 am

Моите размишления :

Четем цитираната от теб НАРЕДБА № 19 ОТ 25 ОКТОМВРИ 2012 Г. ЗА СТРОИТЕЛСТВО В ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ ЗЕМИ БЕЗ ПРОМЯНА НА ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕТО ИМ-В сила от 06.11.2012 г. :

чл.4 ал.1 Застрояване на земеделски земи се извършва въз основа на виза за проектиране или ПУП....

Конкретизира се имотът, върху общата му площ се развива проектно решение за разполагане на сградите, постройките и съоръженията ( чл.4 ал.3). Дотук имаме 100% от площта на имота. Да кажем, 30 дка.

Чл. 5. Определянето на допустимото застрояване по реда на чл. 4, ал. 1 включва:
1. установяване на частта от имота, в която може да се застроява;

Тук имаме определяне на част за застрояване като част от общия имот. (Чл.5 и чл.6 съдържат общи постановки за критериите, по които се определя допустимото застрояване). Тук влиза ограничението частта за застрояване да не е по-голяма от 10% от общата площ на имота, вменено с

чл.7 ал.1 : Площта за застрояване по чл. 5, т. 1 може да достига до 10 на сто от общата площ на имота/имотите...

Т.е. в нашия пример имаме не повече от 10% от 30 дка = площ за застрояване в размер на 3 000 кв.м.
След като сме установили площта за застрояване, четем чл.7 ал.2 т.1 :

чл.7 (2) При застрояване на поземления имот по ал. 1 се спазват следните норми:
1. плътност на застрояване - до 20 %;

Определение на плътността на застрояване : това е отношението на сбора от застроените площи на всички основни и допълнителни сгради в парцела (ЗП)] и площта на парцела. Изразява се в процент.

В нашия пример, при обща площ 30 дка, допустима площ на застрояване от 3 000 кв.м., имаме максимална плътност на застрояване от 600 кв.м. Т.е.може да са построи сграда, стъпваща на не повече от 600 кв.м.

Формула на сметката по реда на възникване на обстоятелствата :
Обща площ на имота : 30 000 кв.м.
Определяне на максимално допустима площ за застрояване : 30 000 х 10% = 3 000 кв.м.
Определяне на плътност за застрояване : максимално 3 000 х 20% = 600 кв.м.

Някой може да попита как тогава по примера за фермата в с.Посабина, тя има 18 дка площ със сграда от 1440 кв. м. сгради? Това е така, защото определена част от имота е с устройствено предназначение различно от земеделска земя и е влязъл в регулация по ЗУТ, където нормите са различни от горецитираната Наредба, обхващаща земеделски земи.

Според мен, законодателят е предвидил т.нар. стопански дворове за целите, които се поставят тук.
Земеделските земи са за стопански постройки за съхранение на инвентар и отглеждане на животни на паша.
Тук на идеята може да помогне изменението на Закона за опазване на земеделските земи (ЗОЗЗ) в частта му Смяна на предназначението на земи със сеслкостопанско значение. За съжаление, това е лоби на богатите хотелиери и ще съсипе много площи, ако изменението бъде окончателно прието за норма.

Потребителски аватар
sarnela
Регистриран: ср дек 06, 2017 2:32 pm

Re: Строеж върху земеделски/горски земи

Мнение от sarnela » съб фев 17, 2018 6:14 pm

Правилно.
И тъй като жилищните части не могат да бъдат на повече от 1/10 от общата ЗП на сградите, то имаме жилище с основа 60 м2.
Нали така?
А при 20 дка - 40 м2, или при К инт. 0,4 - 80 м2 или малко повече РЗП.

igrivayavof
Регистриран: пет юли 26, 2019 5:06 pm

Строеж върху земеделски/горски земи

Мнение от igrivayavof » пон юли 29, 2019 12:18 am

Здравейте имам два въпроса защото се оказахме наследници на земеделска земя но поради голямото количество наследници не знаем кой има право и кой не много ще съм благодарна ако ми дадете юридически отговор казуса е следния
наследяваме земя от прадядо И и дядо С /той е син на дядо И и умира преди него/ сина умира преди бащата

дядо С има два брака от първия си брак има 4 деца
от втория си брак има едно дете и жена баба К. тя от своя страна има две деца от първия си брак. Баба К умира в 1981 г а земеделските земи са възстановени в 1994 г въпроса е следния имат ли право децата на баба К от първия и брак на наследство на тези земи те твърдят че наследяват дела на майка си.

втория въпрос е следния моля дядо има от първия си брак 3 деца. дядо ми умира в 1988 г а земята е възстановена през 1994
той има и втори брак от който няма родени или осиновени деца. Втората му съпруга е жива в момента. има ли тя право на дял равен на дела на децата от първия брак на дядо ми и дали нейната дъщеря от първия брак ще получи право да наследява тези земи след смъртта на майка си.
моля който може да ми отговори

Отговори